• Meet the Candidates (2018 Primary Elections)

    • Share:
    •  
    Name: Meet the Candidates (2018 Primary Elections)
    Date: July 17, 2018
    Time: 5:00 PM - 7:00 PM EDT
    Event Description:
    Join us for a special meet and greet with candidates running in the 2018 state and local primary elections. The list of invited candidates can be found below & attendance is at the discretion of each candidate. 

    Please note this is a FREE event, no registration is necessary and this event is a true "Meet & Greet" and there will be no talking from the podium from any of the candidates. 
     
    Roque "Rocky" De La Fuente United States Senate
    Rick Scott United States Senate
    Jan Schneider U.S. Representative District 16
    David Shapiro  U.S. Representative District 16
    Bill Akins U.S. Representative District 17
    April Freeman U.S. Representative District 17
    Julio Gonzalez U.S. Representative District 17
    Bill Pollard U.S. Representative District 17
    Greg Steube U.S. Representative District 17
    Don Baldauf Governor
    Ron DeSantis  Governor
    Andrew Gillum Governor
    Gwen Graham Governor
    Jeff Greene Governor
    Chris King Governor
    Bob Langford Governor
    Philip Levine Governor
    Alex "Lundy" Lundmark Governor
    John Joseph Mercadante Governor
    Wengay "Newt" Newton Governor
    Bruce Nathan Governor
    Wengay "Newt" Newton Governor
    Adam H. Putnam Governor
    John Wetherbee Governor
    Bob White Governor
    Ashley Moody Attorney General
    Sean Shaw Attorney General
    Ryan Torrens Attorney General
    Frank White  Attorney General
    Matt Caldwell Commissioner of Agriculture
    Nicole "Nikki" Fried  Commissioner of Agriculture
    Denise Grimsley Commissioner of Agriculture
    Mike McCalister Commissioner of Agriculture
    Jeffrey Duane Porter Commissioner of Agriculture
    Baxter Troutman Commissioner of Agriculture
    Roy David Walker  Commissioner of Agriculture
    Keisha Bell State Representative District 70
    Jason Miller  State Representative District 72
    Ray Pilon State Representative District 72
    Tommy Gregory  State Representative District 73
    Melissa Howard State Representative District 73
    James Vernon Buchanan State Representative District 74
    Linda Yates State Representative District 74
    Alexandra Coe Sarasota County Commission District 2
    Christian Ziegler Sarasota County Commission District 2
    Wesley Anne Beggs Sarasota County Commission District 4
    Mike Cosentino Sarasota County Commission District 4
    Alan Maio Sarasota County Commission District 4
    Lourdes Ramirez Sarasota County Commission District 4
    Reggie Bellamy Manatee County Commission - Dist. 2
    Charles Smith Manatee County Commission - Dist. 2
    Mark D. Black Manatee County Commission - Dist. 4
    Laurie Galle Manatee County Commission - Dist. 4
    Misty Servia Manatee County Commission - Dist. 4
    James Satcher Manatee County Commission - At-Large
    Carol Whitmore Manatee County Commission - At-Large
    Alice Kaddatz Manatee County School Board - Dist. 2
    Charlie Kennedy Manatee County School Board - Dist. 2
    James F Daniel, Jr Manatee County School Board - Dist. 4
    Scott Hopes Manatee County School Board - Dist. 4
    Richard A Murphy Manatee County School Board - Dist. 4
    Joseph Stokes Manatee County School Board - Dist. 4
    John Colon Manatee County School Board - Dist. 5
    James T. Golden Manatee County School Board - Dist. 5
    Location:
    Gold Coast Eagle Distributing
    7051 Wireless Court
    Sarasota, FL 34240
    Date/Time Information:
    Tuesday, July 17th
    5:00-7:00PM
    Contact Information:
    Jon Mast
    Fees/Admission:
    No fee to attend
    Set a Reminder:
    Enter your email address below to receive a reminder message.